Vzdělávací víkendový pobyt v Krkonoších

Letos jsme vyrazili do hor, ačkoli jsme se těšili, že nás tu bude vítat příjemné jaro, počasí bylo doslova aprílové. Během dne jsme mohli sledovat, jak se za okny střídá slunce, déšť, prudký vítr, sníh a kroupy. Na Benecko s námi jeli také tři miminka, která jsou aktuálně v péči našich přechodných pěstounů. Přes nestálost počasí se nám podařilo opustit brány hotelu a vyjet s kočárky ven a dopřát sobě i miminkům čerstvý horský vzduch.

První večer se nesl v duchu sdílení, kazuistik pod vedením Kateřiny Stránské. V improvizované společenské místnosti, která se z důvodu rekonstrukce přesunula do hotelové posilovny, zavládla příjemná atmosféra a pokračovala až do pozdních nočních hodin.

Celá sobota patřila psycholožce PhDr. Iloně Preslové, která se dlouhodobě věnuje tématu závislostí a pracuje s drogově závislými matkami, rodiči, jejichž děti se často dostávají do rukou pěstounů na přechodnou dobu. Tématem semináře byly „Děti závislých rodičů“. Přednáška byla velmi poutavá. Lektorka nás seznámila s drogovou situací v České republice. Dověděli jsme se jaké jsou abstinenční příznaky u dětí, včetně miminek u různých typů závislostí jejich matek a jaké má užívání důsledky na děti. Užitečné pro nás byly doporučení pro kontakt dítěte s matkou a způsob výchovy pro dítě závislé matky.

Sobotní přednáška a lektorka byla velmi pozitivně hodnocena jak námi – pracovnicemi Náruče, tak našimi pěstouny. Velmi nás potěšil také pozitivní ohlas od paní Preslové, která dle svých slov vnímá naše přechodné pěstouny jako výjimečnou skupinu, se kterou se běžně nesetkává.
Sobotní večer byl velkým překvapením pro jednu z nás, které připravili pěstouni velmi milé překvapení v podobě výborného dortu a originálního tématického dárku. V dobré náladě jsme pak oslavili tyto narozeniny, pochutnávali si na dobrotách a vyzkoušeli také sebezkušenostní hru.

V neděli dopoledne jsme završili vzdělávací víkend s tématem psychohygiena, kterou nám představila naše spolupracující psycholožka Kataryna Korda Jedzoková. Tato energická žena představila návazností na osobní zkušeností pěstounů, co vše je důležité pro
zachování psychické pohody, která je pro toto náročné povolání nezbytná. Obdivuhodná je schopnost našich pěstounů společně sdílet radosti i strasti a jejich vzájemná podpora. Společně jsme nalezli důležité prvky v životě, které nám pomáhají vyrovnávat se se stresem, ať už se jedná o orientaci na přítomný okamžik, přátelské vztahy či týmový duch na pracovišti, vyhrazení prostoru pro své záliby a další. Psycholožka nám ukázala některé dechové techniky a představila metodu mindfulness, která učí vědomému zaměření na přítomný okamžik.


Víkend se i přes různorodost počasí vydařil a doufáme, že i pěstouni byli spokojení.